Doniczka i flakon

Dobór doniczki lub flakonu to ważna rzecz, by kwiaty wyglądały pięknie i dobrze się trzymały.

Flakony

Flakony są piękne, o różnych kształtach i wielkości, zrobione z różnych materiałów. Jak je dobrać do kwiatka?
Pamiętać należy, że flakon pełni nie tylko rolę estetyczną. W bukiecie najważniejsze są kwiaty, musi więc je dopełniać, podkreślać ich piękno i formę.
Nowoczesne kompozycje bukietów dopuszaczają przeróżne formy flakonów, a nawet wykorzystują przedmioty codziennego użytku, jak wiaderka, garnki, kieliszki, by pełniej i ciekawiej zaprezentować bukiet. W doborze wazonu ważny jest rodzaj kwiatów, ich wielkość i miejsce, w którym mają stać. Wszystkie te czynniki mają wpływ na wygląd całej kompozycji. Z punktu widzenia rośliny najważniejszy dla jej życia jest jej komfort. Flakon musi być więc dla niej wygodny (by łodyga sięgała wody, a najlepiej dna, rośliny nie były ściśnięte, nie wypadały), by całość kompozycji się nie przewracała.

Doniczki

Choć na rynku jest ich mnóstwo (kształty, materiały, kolory) to trzeba pamiętać, że do każdej rośliny musi być ona dobierana indywidualnie (podobnie jak flakony). Odpowiednia wielkość, która nie tylko utrzyma roślinę, ale też pomieści jej korzenie (nie mogą być zgniecione, nie mogą mieć za ciasno) to najważniejsza sprawa podczas doboru. Ważne jest też, by donica miała odpływ, w innym wypadku trzeba ją wyłożyć drenażem.
Jej wygląd, kolor, wzór zależy od stylu i kolorystyki pomieszczenia, jak też rodzaju rośliny. Lepiej unikać pstrokacizny, i jak przy doborze wazonika, pamiętać, że ma ona tworzyć z kwiatem całość.

Więcej informacji o rodzajach flakonów i doniczek- szukaj w osobnych artykułach.

Fotosy:
1. prywatne zbiory autora tekstu
2. public domain, http://pl.wikipedia.org