Rośliny do pokoju lub biura


Pięknie dekorujemy pokoje roślinami. Można tworzyć z dużych, kolorowych lub kwitnących okazów piękne kompozycje. Nie zdajemy jednak sobie sprawy z tego, jak pozytywny wpływ mogą one na nas wywierać.

Do pokoju, w którym jest telewizor, komputer, a więc jest wytwarzane szkodliwe promieniowanie, nadają się następujące rośliny: paproć, aloes, bluszcz, trzykrotka.
Niwelują skutki promieniowania. Najlepiej ustawić je w pobliżu ekranu czy monitora. Trzeba jednak pamiętać, że każda z roślin potrzebuje odpowiednich warunków, by rosnąć. Żadna z wymienionych wyżej nie lubi mieć zbyt dużo wilgoci i słońca. Nie można lać wody po ich liściach, bo będą gnić.

Aloes jest rośliną leczniczą, wykorzystywaną w medycynie i kosmetyce. Występuje w różnych kolorach, również kwitnie, ale ten efekt rzadko można uzyskać w doniczce. Jeśli dopuścimy do wyrośnięcia licznych bocznych pędów (nadają się na sadzonki) roślina nie będzie ładnie wyglądać. Również zbyt wysoka będzie tracić od dołu liście. Lepiej zadbać, by rosła jako jeden pęd i niezbyt wysoki. Dziecko może się nim pokłuć, niektóre domowe zwierzęta mogą usiłować ją obgryzać.

Bluszcz jest trujący (trzeba uważać na sok, który znajduje się w liściach). Ma wiele odmian, łatwo się go pilęgnuje i pięknie wygląda. Można z niego tworzyć zielone ściany, przegrody. Pięknie prezentuje się na ścianie i na stojaku. Nie potrzebuje dużej doniczki, nie może być zbyt obficie podlewany, ale gdy ma zbyt sucho, więdnie i schnie. Łatwo się rozsadza, każdy ułamany pęd może rosnąć we flakonie z wodą lub w ziemi.

Paproć jest chyba najbardziej wybredna z tej czwórki. Nie lubi zmian. Trudno się przyjmuje, a jeśli już się zadomowi nie warto zmieniać jej miejsca. Paprocie są bardzo dekoracyjne. Mnóstwo odmian pozwala na dobranie tej, która będzie pasować do wielkości pomieszczenie (są odmiany o bardzo długich liściach i małe okazy, rosnące tuż nad doniczką). Paprocie różnią się wielkością i kształtem liści.

Trzykrotka - to niepozorna roślinka o drobnych liściach. Listki mogą być w różnych kolorach lub w paski. Często jest dodatkiem do kompozycji kwiatowych z wysokich roślin. Ma pędy zwisające (łatwo się łamią), więc dobrze będzie wyglądać zawieszona na ścianie lub postawiona na szafie czy półce. Łatwo się rozsadza - wystarczy ułamać pęd i ukorzenić w wodzie albo bezpośrednio w ziemi.

Stosowanie odpowiednich nawozów i sadzenie we właściwej ziemi ułatwi pielęgnację roślin i przyczyni się do pięknego ich wyglądu i rozkwitu.


Fotografie pochodzą z publicznych domen, http://pl.wikipedia.org i prywatnych zbiorów autora (bluszcz)