Liście jak kwiaty

Koleusy, popularnie nazywane pokrzywkami to kwiaty doniczkowe, które mają kolorowe liście. Są bardzo ozdobne przez cały rok i doskonale nadają się do kompozycji z innymi kwiatami.

Pochodzą z terenów subtropikalnych, są mieszankami różnych gatunków. Początkowo były roślinami uprawianymi tylko w doniczkach, dziś zdobią także balkony i ogródki.

Ich liście nabierają pięknych barw, jeśli mają dużo słońca i są regularnie podlewane (najlepiej rano lub wieczorem, nie po liściach). Nie mogą mieć za dużo wody, więc na dno doniczki dobrze jest położyć trochę drenażu. Raz w tygodniu można też je nawozić. By nie traciły koloru nie należy dopuszczać do kwitnienia. Koleusy mają drobne białe lub jasnofioletowe kwiatki. Zanim zakwitną trzeba je ułamać.

Są rośliną jednoroczną, ale można je szczepić urywając czubki pędów liści - w ten sposób zmuszamy roślinę do rozgałęziania się. Z ogrodu czy balkonu trzeba je zabrać, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni C.

Są piekne i różnorodne, cały rok kolorowe. Pięknie prezentują się pojedynczo i w grupach z innymi roślinami. Nadają się na prezent.

Autorzy fotosów i licencje:
1. http://www.hear.org/starr/http://www.hear.org/starr/images/full/starr-980529-4246.jpg, źródło: http://www.aftonbladet.se/, licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed], http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
2. http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Desmodium,źródło: http://www.aftonbladet.se/, licencja: [CC-BY-SA 2.5 Deed], http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.pl
3. Juni from Kyoto, Japan, http://flickr.com/photos/24841050@N00/1730138,źródło: http://www.aftonbladet.se/, licencja: [CC-BY-SA 2.0 Deed], http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.pl