Uważaj na te rośliny!

Niektóre kwiaty doniczkowe, choć pięknie wyglądają i są łatwe w utrzymaniu są trujące. Warto o tym pamiętać i umieszczać je w odpowiednim miejscu.

Oto niekóre z trujących roślin doniczkowych:

  bluszcz pospolity
  kroton
  fikus
  oleander
  anturium
  dracena
  filodendron
  hoja
  pierwiosnek
  starzec
  skrzydłokwiatTrujące substancje znajdują się zazwyczaj w soku rośliny, a przede wszystkim w liściach (np. kroton, bluszcz, skrzydłokwiat). Zdarza się też tak, że cała roślina jest trująca, a szczególnie zwodnicze są piękne kwiaty (jak np. oleander).

Co robić?

Nie należy wyrzucać z domu wszystkich tych roślin. Są piękne, ale pamiętajmy, by zachować ostrożność: myć ręce po ich pielęgnacji, używać rękawiczek, postawić w bezpiecznym miejscu.
Nie stawiajmy ich w zasięgu ręki dzieci, a już na pewno nie w ich pokoju. Jeśli mamy w domu zwierzęta też nie warto ryzykować. Zetknięcie z ich liśćmi lub sokiem powoduje podrażnienia skóry, a zjedzenie nawet małego kawałka liścia czy kwiatu może spowodować poważne kłopoty, a nawet doprowadzić do śmierci.
Nie wpadajmy w panikę. Do tej pory żyliśmy obok tych roślin i pewno byliśmy z nich zadowoleni, może nawet chwaliliśmy się ich pięknem. Wystarczy być ostrożnym i zachować zdrowy rozsądek.


Fotosy pochodzą z public domain, http://pl.wikipedia.org