Znaczenie róż

Róże to najpopularniejsze kwiaty dawane w bukietach i pojedynczo każdemu i przy każdej okazji. Wydaje się, że nigdy się nie znudzą i zawsze będą zachwycać swoim pięknem.

Pewno niewielu z nas zdaje sobie sprawę jakie mają znaczenie symboliczne i ile wiadomości można przekazać wręczając je drugiej osobie.

Róża to symbol piękna, miłości, ale też ulotności chwili, przemijania, cierpienia (kolce). Dla katolików jest symbolem Matki Boskiej, jej piękna, dobroci, tajemnicy, czystości ale też bólu.

Każdy kolor róż niesie ze sobą swoje przesłanie:

- Biała - niewinność, skromność, czystość
- Bordowa - głęboka miłość, oddanie, poświęcenie
- Czerwona - miłość, cierpienie
- Herbaciana - przyjaźń, relaks
- Różowa - delikatność, elagancja (ciemny róż - wdzięczność, uznanie; jasny - podziw, radość)
- Żółta - zazdrość, przyjaźń, troska

Choć trochę w tym dopatrywaniu się znaczeń jest zabawy to czasem warto jej ulec. Z pewnością urozmaici to imprezę, a prezentom doda tajemniczości.
Warto tu też może zaznaczyć, że osobom, które darzymy uczuciem nie powinno się dawać róż z kolcami, bo to przecież oznacza nieszczęście i cierpienie.

Pamiętajmy też, że róże pięknie pachną, a to dodatkowy plus prezentu. Można je zasuszyć tak, by zachowały swoją barwę i zapach. Są tak piękne i różnorodne, że nie potrzebują specjalnych dodatkowych ozdób, ale gdy ktoś chce, może skorzystać choćby z nietypowych wstążek czy specjalnych sznureczków, albo typowej gipsówki. Nie warto jednak przesadzać z tym ozdabianiem, bo można "zabić" lub przysłonić naturalne piękno kwiatka (i symbol) - a to on jest przecież najważniejszy w bukiecie.

Fotosy pochodzą z public domain, http://pl.wikipedia.org