Komu kwiatek?

Komu wypada dzisiaj dawać kwiaty? A jeśli już dajemy to jakie? No i czy sam bukiet to nie za mało jak na prezent? Zastanówmy się nad tymi pytaniami.

Dla kogo kwiatki?
Najprostsza odpowiedź: dla każdego. Do niedawna uważało się, że kwiaty dla mężczyzny to nieodpowiedni prezent. Równie nieodpowiednim może okazać się dla kobiety. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Osoby, które lubią kwiaty, hodują je lub nimi się interesują albo tylko nimi zachwycają, z pewnością będą z otrzymania bukietu zadowolone. Są mężczyźni, którzy pasjonują się orgrodnictwem czy wybranym gatunkiem roślin. Wystarczy więc utrafić w gust.

Jakie kwiaty?
Wybór jest ogromny. Jedni wolą cięte, tradycyjne bukiety, inni idą z duchem czasu i cenią wymyślne kompozycje. Inni jeszcze wolą kwiaty doniczkowe, bo są trwalsze i można je przesadzić np. do ogrodu, a czasem dorastać lub starzeć się razem z nimi. Również kwiaty, które można zasuszyć mogą stać się pamiątką na długie lata.

Okazje
Rodzaj darowanych kwiatów należy uzależnić od okazji i wieku osoby, której mają być ofiarowane. Młodym osobom można zaoferować malutkie bukiety i dorbne kwiatki. Dorosłym, na ważne święta czy oficjalne uroczystości, poleca się długie kwiaty, eleganckie, nowocześnie zdobione, na uroczystości rodzinne dopasowane do upodobań indywidualnych.
Oczywiście, zawsze są jakieś wyjątki, jeśli znamy gust i zainteresowania osoby, której chcemy ofiarować kwiat, zawsze należy brać pod uwagę przede wszystkim jej upodobania, by prezent sprawił radość.

Czy sam bukiet (kwiat) wystarczy?
To zależy od dwóch czynników: jaki to kwiat (bukiet) i jaka okazja.
Jeśli kwiat lub bukiet jest bardzo ozdobny, duży może być wystarczającym prezentem. Do bukietów dodaje się wiele ozdób co czyni je bogatszymi i ciekawszymi, można też wręczać kwiaty doniczkowe, a także podarować z bukietem np. ciekawy flakon, ktory będzie stanowił jego dopełnienie (podobnie doniczka, np. ręcznie malowana).
Jeśli wybieramy się na jakieś spotkanie, np. wieczorek autorski, czasami wystarczy tylko jeden kwiat. To zależy co łączy nas z osobą i co jest świętowane. Inaczej przecież podchodzimy do uroczystości rodzinnych, w gronie przyjaciół, a inaczej do oficjanych przyjęć czy spotkań.

Zawsze trzeba brać pod uwagę do kogo, gdzie i po co idziemy. Kwiaty są wspaniałym prezentem, tylko powinny być odpowiednio dobrane i ubrane. Nie muszą być atrakcją tylko na kilka dni, można kupić takie kwiaty, które pozostaną z nami na długie lata.

Źródło fotografii: public domain, http://pl.wikipedia.org, własność autora tekstu (ostatni fotos)