Bukiet bukietowi nierówny

Czy ktoś zastanawia się dzisiaj nad rodzajem bukietu jaki ma wręczyć solenizantowi? Temat ten pojawia się dopiero przy przygotowaniach do ślubu. A może warto zastanowić się nad bukietem równiez wtedy, gdy idziemy do kogoś na imieniny czy rocznicę ślubu?

Dziś pomysłowość florystów i możliwości rynku są ogromne. Można dostać niemalże wszystko czego dusza zapragnie. A jeśli czegoś nie można kupić to warto samemu zastanowić się nad tym jak to zrobić.

Bukiety mogą być z kwiatów naturalnych ale też z suszonych. Będą trwalsze, pachnące, pełne wspomnień. Możemy je komponować z wszystkiego co napotkamy na swojej drodze, kwiatów (także polnych), ziół oraz wszelkich dodatków, typu piórka, wstążki i inne modne ozdoby używane do żywych kompozycji.

Modne są bukiety z kwiatów sztucznych - nie tylko plastikowych (choć i tu wybór kwiatów jak i dodatków jest ogromny, a jośkość coraz lepsza), ale też tych robionych ręcznie, np. z bibuły, ze wstążek itp. Gotowe kompozycje można kupić na targach rękodzieła artystycznego - cieszą się one ogromną popularnością. Są komponowane, ozdabiane i pakowane jak żywe bukiety.

Bukiety, które już przyjęły się na dobre, choć są na razie wykorzystywane przede wzystkim do uroczystości ślubnych, to:

arm bouquet - składający się z długich kwiatów i liści, poukładanych tak, by można było go nieść opierając na przedramieniu. Doskonale nadają się do niego kwiaty o różnej długości, także polne.

berło - zyskuje coraz większą popularność. Najważniejsza w nim jest długa rączka, na której są umocowane kwiaty.

biedermaier - mały, gęsty bukiecik, z ciasno ułożonymi kwiatami, czasem w dwóch kolorach, które tworzą charkaterystyczne kręgi

kaskada - bardzo ostatnio popularny, "spływający" z ręki ku dołowi. Dobierane kwiaty i ozdoby muszą mieć odpowiednią długość. Bukiet ten na górze jest gęsty, ku dołowi coraz rzadszy. Efekt spływania uzyskuje się poprzez dobranie długich i odpowiednio giętkich roślin.

kompozycja - to trudny do stworzenia bukiet, który tworzy florysta w myśl swoich zamysłów. Z kwiatów i liści, odpowiednio pospinanych, tworzy jeden nowy fantastyczny (lub realny) kwiat. To prawdziwe dzieło sztuki wymaga pracy i czasu, no i oczywiście jest kosztowne. Efekt jednak jest niezwykły i niepowtarzalny.

nosegay - popularny, mały, okrągły, z ciasno złożonych kwiatów, jednolity bukiet. Można stworzyć go z każego rodzaju roślin.

pomander - to kula kwitnących kwiatów, może być kolorowa lub jednobarwna, najważniejsze by była zawieszona na wstążce. Wstążka jest "uchwytem", który może być bardzo przydatny podczas długich uroczystości, np. ceremonii ślubnych czy artystycznych.

Popularne są też bukiety asymetryczne, a także w różnych kształtach, np. serca, torebki, półksiężyca.

Jak widać, pomysłów może być mnóstwo na przygotowanie bukietu. Pamiętajmy o tych możliwościach, by nasz prezent spotkał się z uznaniem i radością, został zapamiętany i zachowany w sercu, jako dar szczególny.
Pamiętajmy też, że ma on się dobrze prezentować nie tylko w rękach, ale też w pokoju. Wazon, w którym będzie stał, powinien być jego dopełnieniem.

Fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów autora tekstu.